2015 BATS Dinner

 

Oh, what a night!

The 2015 BATS Dinner was held at The Last Drop Hotel back in September, when over 100 of the local amateur theatre crowd enjoyed a three-course dinner followed by the annual BATS awards. These awards cover all aspects of theatre, recognising people both on stage and back stage; this year there was a special addition to the awards as we saw the introduction of a special award which was presented to Paul Cohen, BATS Chairman.

Here is a list of all the winners and nominees from the night. Congratulations to them all.

----- ----- -----

Best Newcomer

Nominees

- Brenda Griffiths in See How They Run (Christ Church Players)

- Adam Crompton in Robin Hood and Babes in the Wood (FPAC)

- Ellie Ward in The Snow Queen (Tyldesley Little Theatre)

Winner

- Adam Crompton (FPAC/MARCO)

----- ----- -----

The Barbara Holt Award for Best Choreography

Nominees

- Em and Louise Cohen – Into The Woods (CATS Youth Theatre)

- Barbara Grant – Grease (BCMCS)

- Lorraine Sullivan – The Wizard of Oz (St Pauls Players, Adlington)

- Heather Rodd – Aladdin (St Pauls Players)

Winner

- Lorraine Sullivan – The Wizard of Oz (St Pauls Players, Adlington)

----- ----- -----

Best Set and Costume Design

Nominees

- Players Angels - Sara Hassalls set design (Farnworth Little Theatre)

- Encore 4 - Set and Costumes (Adlington Music and Arts)

- Pirates of Penzance - Set and Costumes (The Three Towns Operatic Society)

- Aladdin – Howard Bates Scenery (St Pauls Players, Adlington)

Winner

- Players Angels, Sarah Hassalls Set Design (Farnworth Little Theatre)

----- ----- -----

Best Actor in a Comedy

Nominees
- Phil Ward - Caught in the Net (Phoenix)

- Ian Taylor – Out of Focus (Tyldesley Little Theatre)

- Paul Ward - Basin full of the Briny (Tyldesley Little Theatre)

- Chris Hatchman - Wedding of the Year (Five Saints ATC)

Winner

– Chris Hatchman for Melvin - Wedding of the Year (Five Saints ATC)

----- ----- -----

Best Actress in A Comedy

Nominees

- Christine Morton – All in Good Time (Phoenix Players)

- Katy Ball – When we are Married (St Pauls AOS, Astley Bridge)

- Carol Butler – Out of Sight, Out of Murder (Phoenix Players)

- Brenda Griffiths – See How They Run (Christ Church Players)

Winner

– Katy Ball – When we are Married (St Pauls AOS, Astley Bridge)

----- ----- -----

Best Actor in a Musical

Nominees
- Ian Hawes – Rent (Five Saints ATC)

- Steve Benson – Chess (Walmsley AODS)

- Dean Simons – Grease (BCMCS)

- Tim Platt – Jesus Christ Superstar (Bolton Premier Productions)

- John Whitehead – Jesus Christ Superstar (Bolton Premier Productions)

Winner

– Dean Simons – Grease (BCMCS)

----- ----- -----

Best Actress in a Musical

Nominees

- Hannah Carolan – The Mikado (New Rosemere AOS)

- Sharon Shaw – Bad Girls (Horwich ATS)

- Katie Ball – Into The Woods (CATS Youth Theatre)

- Vicki Armstrong – Oliver (Adlington Music and Arts)

Winner

- Vicki Armstrong – Oliver (Adlington Music and Arts)

----- ----- -----

Best Actor in a Drama

Nominees

- Matt Rigby – An Inspector Calls (Farnworth Little Theatre)

- John O’Connell – Damages (Bolton Little Theatre)

- Peter Haslam – The Ladykillers (Marco Players)

- Peter Schofield – We’ll Always Have Paris (Bolton Little Theatre)

Winner

– Peter Haslam – The Lady Killers (Marco Players)

----- ----- -----

Best Actress in a Drama

Nominees

- Natalie Crompton – Gaslight (Marco Players)

- Elizabeth Done - Blithe Spirit (Farnworth Little Theatre)

- Natalie Crompton – Boy Gets Girl (Bolton Little Theatre)

- Gail Costello - Conduct Unbecoming (Marco Players)

Winner

– Natalie Crompton – Boy Gets Girl (Bolton Little Theatre)

----- ----- -----

Best Pantomime

Nominees

- Robin Hood & Babes in The Wood (FPAC)

- Aladdin (St Paul's Players)

- The Snow Queen (Tyldesley Little Theatre)

- Sinbad (St Josephs Players)

Winner

– The Snow Queen (Tyldesley Little Theatre)

----- ----- -----

Best Youth Production

Nominees

- Fiddler on the Roof (St Philips AODS)

- Into the Woods (CATS)

- The Addams Family (BCMCS Youth)

- Jekyll & Hyde (CATS)

Winner

– Into The Woods (CATS Youth Theatre)

----- ----- -----

Best Comedy

Nominees

- All in Good Time (Phoenix Theatre Company)

- Wedding of the Year (Five Saints Amateur Theatre)

- See How They Run (Christ Church)

- A Fete Worse than Death (St Simon's & St Judes)

Winner

– All in Good Time (Phoenix Theatre Company)

----- ----- -----

Best Drama

Nominees

- Boy Gets Girl (Bolton Little Theatre)

- Pack of Lies (Bolton Little Theatre)

- Conduct Unbecoming (Marco Players)

- Blithe Spirit (Farnworth Little Theatre)

Winner

– Pack of Lies (Bolton Little Theatre)

----- ----- -----

Best Musical

Nominees

- Bad Girls (Horwich ATS)

- Rent (Five Saints ATC)

- Pirates of Penzance (The Three Towns)

- Jesus Christ Superstar (Bolton Premier Productions)

- Grease (BCMCS)

Winner

– Jesus Christ Superstar (Bolton Premier Productions)

----- ----- -----